Taliban’dan Kadınlara Yine Yasak…

Afganistan’da idaresi ele geçiren terör örgütü Taliban’ın, bayanlara yönelik baskısı tesirini artırarak sürüyor. Örgüt artık de, ülkedeki bayanların Birleşmiş Milletler’de çalışmasını yasakladı.

BM, Taliban’ın kararının “kabul edilemez ve akıl almaz” olduğunu vurguladı.

BBC Türkçe’de yer alan habere nazaran, örgütten yapılan açıklamada, ‘Bu, yardım kuruluşlarının en çok muhtaçlık duyanlara ulaşma imkanlarını baltalayan, tasa veren bir dizi atağın sonuncusu. BM, bayan çalışanı olmadan Afganistan’da çalışamaz ve hayat kurtaran yardımı muhtaçlık duyanlara sağlayamaz’ denildi.

BM, Afganistan’da tüm işçisinden, önümüzdeki 48 saat boyunca çalışmalarını durdurmalarını talep etti.

Örgüt yetkilileri, Taliban idaresi ile görüşüp mevzunun netlik kazanmasını bekliyor. BM, geçtiğimiz günlerde Afganistan’ın doğusundaki Nangarhar vilayetinde mahallî Taliban yetkililerinin Afgan bayanların BM tesislerinde çalışmasına mani olduğunu açıklamıştı.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres Twitter’dan mevzuya ait açıklama yaptı.

‘Afgan bayan meslektaşlarımızın Afganistan’ın Nangarhar vilayetinde çalışmalarının yasaklanmasını şiddetle kınıyorum. Şayet bu karar geri alınmazsa, gereksinim duyan insanlara hayat kurtarıcı yardım ulaştırma çalışmalarımız baltalanacaktır.’

BM ise bugüne kadar yasaktan muaf tutuluyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir