Kanada 500 sağlık çalışanı alacak

Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanı Sean Fraser ile Sıhhat Bakanı Jean-Yves Duclos’un ortak yazılı açıklamasında, dünya genelindeki sıhhat çalışanlarından durumu uygun olanlara Kanada’da yerleşip çalışmaları için davetiye gönderileceği belirtildi.

Kanada sıhhat bölümünün gibisi görülmemiş eksikliklerle karşı karşıya olduğu aktarılan açıklamada, “Kanada’daki toplulukların sıhhat çalışanlarına gereksinimi var. Bu zorluğa cevap vermeye yardımcı olmak için ekonomik göçmenlik programı Ekspres Giriş’te yeni değişiklikler yapıldı. Artık Kanada Hükümeti, muhakkak alanlardan muhakkak hünerlere, eğitime yahut lisan hünerine sahip adaylara Kanada’da daimi ikamet müracaatında bulunmaları için davetiye gönderecek’’ sözlerine yer verildi.

Davetiye ile göçmen alımı kapsamında, doktor, hemşire, diş hekimi, eczacı, fizyoterapist ve optometrist alınacağı belirtilirken, birinci etapta 500 sıhhat çalışanının davet edileceği kaydedildi.

Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanlığının resmi internet sitesinden yapılan açıklamada da uygulamanın 2. etabına 5 Temmuz’da başlanacağı ve 1.500 sıhhat çalışanının müracaata davet edileceği kaydedildi.

Uygulamanın ayrıntıları ise Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanlığının resmi internet sitesinde yer aldı.

Yeni tip koronavirüsü (Kovid-19) salgınıyla sıhhat bölümünde krize giren Kanada’da, işçi eksikliği halkın sıhhat hizmeti almasında önemli aksamalara neden oluyor.

Ülke genelinde ameliyatlar için en erken 6 ay sonraya gün verilirken, acil servislerde bile 8 saati aşan uzun bekleme müddetleri ağır tenkitlere neden oluyor.

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir