THY uçtu bir kere!

Türk Hava Yolları (THY) talepteki güçlü toparlanma ile yılın üçüncü çeyreğini 1.5 milyar dolar, birinci dokuz aylık devri 2.25 milyar dolar net kâr sayısıyla tamamladı. 3. çeyrekte (temmuz-ağustos-eylül) ulaşılan net kâr şirketin çeyreklik bazda kırdığı bir rekor. TL kimide çeyrek kârı 27.1 milyar TL’ye denk gelirken; bu sonuçlara nazaran şirketin 3. çeyrek net kârı bir evvelki yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 331, 9 aylık bazda bakıldığında yüzde 517 oranında yükseliş kaydetti.

Global havacılık bölümü gibisi görülmemiş operasyonel meseleler ile yüzleşirken, artan jeopolitik tansiyonların ve küresel enflasyonist baskıların ön plana çıktığı bir çeyreği geride bıraktığı vurgulanan şirket açıklamasında, “THY, operasyonel çevikliği, pandemi devrinde koruduğu yüksek nitelikli iş gücü ve geniş uçuş ağı sayesinde güçlü seyreden talebe süratli karşılık vererek 2022 yılının üçüncü çeyreğini 1.5 milyar dolar net kâr ile tamamladı. Paydaşlığımız 2020 yılından itibaren yaşanan güçlü faaliyet ortamına karşın bu çeyrekle birlikte üst üste beşinci çeyrekte de net kâr gerçekleştirmiş oldu” denildi.

2019 gelirleri aşıldı

Şirketin 2022 yılının üçüncü çeyreğindeki toplam gelirleri, 6.1 milyar dolar ile 2019 yılının birebir periyodundaki toplam gelirlerini yüzde 52 aştı. Toplam gelirin yüzde 14’ünü oluşturan kargo gelirleri kelam konusu çeyrekte 2019 yılının tıpkı periyoduna nazaran yüzde 110 artış göstererek yaklaşık 880 milyon dolar olarak gerçekleşti.

“Özellikle Avrupa havalimanlarında yaşanan aksaklıklara karşın iştirakimiz operasyonlarını muvaffakiyetle yöneterek artan yolcu talebini karşıladı” sözlerine yer verilen açıklamada, şunlar kaydedildi: “Globalde yaşanan enflasyon baskılarına karşın akaryakıt hariç ünite masraflarını 2022 yılının üçüncü çeyreğinde 2019 yılının birebir devrine nazaran yüzde 5 azaltarak net kâr elde etmeyi başardı.”

Doluluklar artıyor

Yolcu kapasitesinin 2019 yılının tıpkı devrinin yüzde 16 üzerinde gerçekleştiği 2022 yılının üçüncü çeyreğinde, iç sınırlarda yüzde 91,4, dış çizgilerde ise yüzde 85,3 doluluk oranı ile toplam 23 milyon yolcu taşındı. Açıklamada, “Dünyanın en genç ve çağdaş filoları ortasında bulunan filomuz 260’ı dar gövde, 109’u geniş gövde ve 21’i kargo uçağı olmak üzere toplam 390 uçaktan oluşmaktadır” denildi.

Kargo işinde süratli büyüyor

2021 ve 2022’nin birinci yarısında Avrupa’nın en fazla uçan network taşıyıcısı olan THY; tüm dünyada, işçi ve altyapı eksikliğinin getirdiği sıkıntıların büyük ölçüde hissedildiği üçüncü çeyrekte operasyonları kesintisiz olarak sürdürdü. Avrupalı hava yolları yüzde 1,7’lik ortalama uçuş iptali gerçekleştirirken,THY yüzde 0,3 oranında iptal gerçekleştirdi.

Son 10 yılda kargo pazar hissesini 4 katına çıkartan şirket, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği IATA datalarına nazaran dünyanın en büyük 4. hava kargo taşıyıcısı oldu. Şubat 2022’de İstanbul Havalimanı’ndaki yeni kargo merkezi SMARTIST’e taşınan Turkish Cargo, pozisyonunu daha da geliştirmeyi hedefliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir