Muhammet Yakut’un gündeme getirdiği Kapalıçarşı davasında karar çıktı: 80 yıl hapis, 6 milyon 700 bin para cezası

YouTube ve Twitter’da yayınladığı görüntülerle gündeme gelen Muhammet Yakut, bir başsavcının nitelikli dolandırıcılık hatasından tutuklu yargılanan iki kişiyi 2 milyon dolar karşılığında tahliye ettirdiğini ileri sürdü. Yakut’un görüntüsünde ismi geçen Alaattin Ak ve oğlu Mustafa Ak’ın yargılandığı davada karar çıktı.

‘2 MİLYON DOLAR’ KARŞILIĞINDA TAHLİYE İDDİASI

Yakut, bir başsavcının Mahmut Ak ismindeki biriyle görüştüğünü ve bu görüşmeden sonra tutuklu yargılanan Alaattin Ak ve Mustafa Ak’ın tahliye edildiğini öne sürüyordu. Nitelikli dolandırıcılık suçlamasıyla tutuklanan Alaattin Ak ve Mustafa Ak, 16 Şubat 2022’de tutuklanmış 28 Şubat 2022’de ise özgür bırakılmıştı. Yakut’un argümanı, bir başsavcının Alaattin Ak ve Mustafa Ak’ı 2 milyon dolar karşılığında tahliye ettirdiği tarafındaydı.

YURT DIŞINDAKİ PARAYI KOMİTE KARŞILIĞI TÜRKİYE’YE SOKMUŞLAR

Dava evrakında yer alan bilgilere nazaran, Alaattin Ak ve Mustafa Ak, 35 milyon lira garanti bedeli yatırarak tahliye edildi. 4 şikayetçisi olan davanın iddianamesinde, tutuklu sanık Volkan Özel’in müştekilerden yurt dışındaki paralarını Varlık Barışı ismi altında Türkiye’ye sokabileceğini belirterek komite karşılığı para aldığı belirtildi. İddianamede, Özel’in bu sürecine, Kapalıçarşı’da döviz ofisi bulunan Alaattin Ak ve Mustafa Ak’ın kefil olduğu söz edildi.

POLİS MEMURU ‘TERÖR ÖRGÜTÜ’ DEDİ, 1 MİLYON DOLAR İSTEDİ

İddianamede, kuşkulu polis memuru B.G.’nin ise Volkan Özel’den müştekiler hakkında bilgi aldığı ve kendisini mali şubede vazifeli olarak tanıtarak müştekileri arayıp, Volkan Özel’in terör örgütleriyle münasebeti nedeniyle gözaltında olduğunu, kendi haklarında süreç yapılmaması için 1 milyon dolar istediğini söylediği ileri sürüldü.

12 GÜNDE TAHLİYE

Müştekilerin şikayeti üzerine, Alaattin Ak ve Mustafa Ak 16 Şubat 2022’de, Volkan Özel ise 21 Şubat 2022’de tutuklandı. Polis memuru B.G. ise açığa alındı ve tutuksuz yargılandı. Baba ve oğul Ak 12 gün sonra tahliye oldu. Özel ise bugünkü karar duruşmasına kadar tutukluydu.

BABA VE OĞUL’A 60’AR YIL HAPİS

Volkan Özel ve polis memuru B.G. ile birlikte yargılanan baba Ak ve oğul Ak’ın Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davada karar bugün çıktı. Mahkeme heyeti, Alaatin Ak ve Mustafa Ak’ı, nitelikli dolandırıcılık kabahatini işlediği teziyle 60’ar yıl mahpus ve 3’er milyon lira isimli para cezasında çarptırdı. Kararda, tutuklanmayan baba ve oğul Ak hakkında yurt dışına çıkış yasağı getirildi.

TUTUKLU SANIK TAHLİYE OLDU

Mahkeme heyeti, tutuklu sanık Volkan Özel’i ise 12 yıl 6 ay mahpus ve 625 bin lira isimli para cezasına çarptırdı. Özel’in tahliyesine karar veren mahkeme heyeti, yurt dışına çıkış yasağı getirdi. Polis memur B.G. ise 7 yıl 6 mahpus cezasına ve 75 bin lira isimli para cezasına çarptırıldı.

MUHAMMET YAKUT NE DEMİŞTİ?

YouTube’dan görüntüler yayınlayan Muhammet Yakut, şu argümanları lisana getirmişti:

“Kapalıçarşı’da Cengizler Döviz ve Aklar Döviz var. Sahibi Alaattin Ak, oğlu Mustafa Ak, öz yeğenleri Volkan Özel. İbretlik bir öyküdür. O Mahmut Ak. Bana bir dostum geldi. Mahmut Ak’ı tanır mısın diye sordu. Tanırım dedim. Bunların bir akrabası var, amcasının çocukları. Kapalıçarşı’da döviz işi yapıyor. Ben Alaattin’i Mustafa’yı tanımam, Mahmut’u tanırım dedim. Mevzu nedir dedim? Bizim bir dostumuz ticaret yapmış. Bunlar da parasını vermiyor. Mahmut da dedim benim kardeşim, aradım randevu istedim. Ortaköy’deki ofislerine bu kardeşlerimi de aldım geldim. Bunlar, Alaattin Ak’la Mustafa Ak ve Volkan Özel, piyasadan 100 milyon Euro piyasadan para topluyorlar. Ve milletin parasını ödemiyorlar, tutuklanıyorlar. Üçü tutuklandıktan sonra ne hikmetse Mahmut Ak senin yanına geliyor, bu üçü cezaevindeyken birebir belgeden baba-oğlu bırakıyorsun 2 milyon dolar kefalet karşılığında. Volkan Özel’i cezaevinde tutuyorsun. Zira Volkan çıksa her şeyi açıklayacaktı.”

SAVCI RÜŞVET SAVIYLA YARGILANIYOR

Başsavcı ile görüştüğü sav edilen Mahmut Ak’ın ismi, Fenerbahçe Spor Kulübü Genel Sekreteri Burak Çağlan Kızılhan’ın da yargılandığı dava belgesinde da geçmişti. Mahmut Ak tarafından dolandırıldığını öne süren Kızılhan’ın, eski savcı Lütfi Karabacak’a (soyadını daha sonra Kara olarak değiştirdi) 1 milyon dolar rüşvet verdiği ve Ak’a operasyon yaptırıp tutuklatmak istediği argüman ediliyor. Davanın iddianamesinde, savcı Kara’nın operasyonu yaptıktan sonra Ak’tan da 250 bin dolar rüşvet alarak hür bıraktığı belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir