MHP’den AKP’ye seçim suçlaması

Elazığ Vilayet Genel Meclisi MHP Küme Başkanvekili Osman Dilek, Milletvekili ve Cumhurbaşkanı seçimi öncesinde Vilayet Genel Meclisi üyelerine haber verilmeden AKP’li Meclis üyelerinin kararıyla kimi merkez ve ilçe köy muhtarlarına 5’er bin lira para verildiğini öne sürdü.

Dilek, “AK Partili encümen arkadaşlar kendilerine yakın muhtarları arayıp ‘size para çıkardık, paranızı alın’ diyorlar. Bu çeşit duyumlar alınca bize muhtarlardan talep geliyor. Devlet hak tanımışsa burada istikrarlı olmak lazım, adaletli olmak lazım. Herkese eşit olmak lazım. Biz burada partizanlık yapılmasına karşıyız, oy karşılığında bu yardımların yapılmasına karşıyız” dedi.

Elazığ Vilayet Genel Meclisi Haziran ayı Meclis toplantısında MHP Küme Başkanvekili Osman Dilek, Milletvekili ve Cumhurbaşkanı seçimi öncesinde Vilayet Genel Meclisi üyelerine haber verilmeden AKP’li meclis üyelerinin kararıyla kimi merkez ve ilçe köy muhtarlarına vilayet özel yönetimi ismine 5’er bin lira verildiğini argüman ederek duruma reaksiyon gösterdi.

“KENDİLERİNE YAKIN KÖY MUHTARLARINA YARDIM ETTİ”

Osman Dilek şunları söyledi:

“Elazığ Vilayet Özel Yönetimi Encümeni yılında köylere ve muhtarlıklara ve köylere para yardımı yapıyor. Köyün gereksinimlerine nazaran muhtarlar müracaat ediyor Köyün muhtaçlıkları kıymetlendirilerek onlara yardım yapıyor ama burada olay bilakis işliyor.

Burada seçim sathı mahalline geçtiğimiz için muhtarlar arkadaşları değil, arkadaşlar muhtarları arıyor. Yani AK Partili encümen arkadaşlar kendilerine yakın muhtarları arayıp ‘size para çıkardık, paranızı alın’ diyorlar.

Bu çeşit duyumlar alınca bize muhtarlardan talep geliyor; ‘bizim de köyümüzün muhtaçlıkları var, biz de istiyoruz’ diye. Devlet hak tanımışsa burada istikrarlı olmak lazım, adaletli olmak lazım. Herkese eşit olmak lazım. Köy ismi, muhtar ismi hiç kıymetli değil ancak burada bunlara riayet edilmiyor. Edilmediği üzere de aslında, Meclis’teki konuşmamızda AK Partili Vilayet Genel Meclis üyesi ve encümen birebir vakitte, daimî encümen arkadaşımız itiraf da etti.

Dedi ki; ‘Sivrice’de vekil adayımızla çalışırken, köylüler bize bu türlü bir talepte bulundu. 3 tane, köyün talebini ilettik ve onun gereksinimini karşıladık. 15 bin lira para gönderdik.’

“OY İÇİN BU YARDIMI YAPTILAR”

Şimdi burada devletin parasıyla orada siyaset yapmaya giden yahut vekil olmak isteyen arkadaşlarımızın bütün tertipten faydalanıp, başka tarafta muhtaçlığı olan köylerin, muhtaçlığı olan muhtarların talebini karşılamaması bizi üzmüştür.

Biz bunu en yüksek dozda lisana getirdik. Bu işlerin bu türlü gitmeyeceğini, bu türlü olmaması gerektiğini söyledik. Aşağı üst buna itiraz da gelmedi. Herkes bizden daha çok kaygılıymış lakin ne hikmetse kimse konuşamadı. Biz söyleyince bize en fazla katkıyı da yeniden oradaki AK Partili arkadaşlar sağladı. Orada dengesizlik var.

Çünkü bakıyorsunuz merkezde 136 tane köy var. Merkezin 8 tane Vilayet Genel Meclisi Üyesi, encümeni var. Bir tane merkezden encümen yok orda. Zati bizi katmıyorlar. Kendilerinden 5 tane var, bizden 3 tane. Toplamda 8 encümen var. Onlardan da encümen olmadığı için rastgele encümen arkadaşlar bu köylere kıymetlendirme yapıyorlar. Bunun bir denetim edeni, denetleyeni yok. Muhtar gidiyor bir yerden kâğıt getiriyor, hangi köydense, onu o formda geçiştirmeye çalışıyorlar.

Bizim istediğimiz şu; adaletli olacaksınız. Gereksinimi olan köylere elbette yardım yapılacak. Biz yapılan yardıma karşı değiliz. Bunu kamuoyu bilsin. Biz burada partizanlık yapılmasına karşıyız, oy karşılığında bu yardımların yapılmasına karşıyız. Bizim anlatmak istediğimiz bu. Örneğini vereyim; Alacakaya’nın 9 köyüne, Ağın’ın 11 köyüne tekraren para gönderilmiş.

“70 KÖYDEN 11’İ ALMIŞ”

Bu ödemeyi encümen veriyor. Meclisin onayına gerek yok. Vilayet Genel Meclisi’nin yapacağı tek şey var. Bunların hepsini iptal etmek. Adaletsizlik var. Kontrol sistemi işlemiyor. Kuruma burada kızmamak lazım. Bunun işlemesi güç. Bunu yetkililer denetleyebilir. Kamuoyu ile paylaştık. Bu işten mağdur olan muhtarlarımız, köylülerimiz bize teşekkür ettiler.

Devlet bu hakkı tanımış mı? Evet. A Köyüne, B köyüne. Soruyorum size; Kovancılar’ın 70 tane köyü var. 11 köy almış. Alacakaya’nın 11 köyü var hepsine verilmiş. Bu adalet mi? Bu bir seçim yatırımıdır. AK Parti Vilayet Genel Meclisi Üyesi encümen arkadaşımız itiraf etti. İsim veriyorum. ‘Sivrice’de adayla birlikte gezerken 3 tane köy muhtarı istedi, biz de onlara para gönderdik’ dedi.

Ben demiyorum kendi beyanlarına istinaden söylüyoruz. Köylü gereksinimi varsa bunun adaletli dağıtılması lazım. Devlet yardımı veriyor mu? Bunu sizin tasarrufunuza bırakmaması lazım. Nüfusa, orana, köy adedine nazaran o bölgenin, o ilçenin kaymakamlığına, merkezin de valilik denetimindeki Köylere Hizmet Ünitesi aracılığı ile dağıtılması lazım.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir