‘Kuru’da yağmur bereketi

Yüzleri güldüren yağışlar üretici ve tüketiciye keyifli ederken, kimi eserlerde de rekolte fazlası bekleniyor. Suyu seven tarım eserlerinde büyük randıman artışı beklediklerini tabir Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar, “İç Anadolu’da üretimi yapılan kuru fasulye, barbunya, patates üzere eserlerde bu yıl yüzde 20’ye yakın randıman artışı bekliyoruz” diye konuştu. Kenar, marketlerde de fiyatların yüzde 20-30 düzeylerine düşeceğine dikkat çekti.

Kahraman Kaya.

Veli Kenar.

‘SARI PAS’ HASTALIĞINA DİKKAT

Veli Kenar kelamlarını şöyle sürdürdü: “Sarı pas hastalığı denen ve buğdayı çürüten hastalık yağışların bol olmasıyla Niğde ve etraf vilayetlerde görüldü. Biz çiftçilerimizi çabucak uyardık ve gerekli ilaçlamaları yapmaları ismine onlara eğitimler, seminerler verdik.”

DÖNÜM BAŞI 100 TL’YE BUĞDAY KURTULUYOR

Nevşehir Ziraat Odası Başkanı Kahraman Kaya da sarı pas hastalığı için ilaçlama ile geçirilebilecek bir sorun olduğunu söyledi. Kaya, “İç Anadolu çiftçisi 10 yılda 1 defa bu türlü yağmur görüyor ve ne yapacağını bazen bilemiyor. Dönüm başına 100 TL’lik ilaç kullanarak bu sorun rahatlıkla aşılabilir. Nevşehir’de yüzde 25’e yakın rekolte artışı olacaktır” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir