İngiltere Dışişleri Bakanlığı: ‘Putin’in tehdidi ciddiye alınmalı’

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kısmi seferberlik ilanı ve Batı’ya verdiği iletiler büyük yankı uyandırdı. İngiltere Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Gillian Keegan, İngiliz medyasına yaptığı açıklamada Putin’in Batı’ya çok sayıda silahı olduğu istikametindeki tehdidini ’ürpertici’ olarak nitelendirdi.

“Bu önemli bir tehdit ancak daha evvel yapılmış bir tehdit” diyen Keegan, “Putin’in tehdidi ciddiye alınmalı. Bu açıkça bir gerginlik tırmanışıdır” formunda konuştu.

Keegan, “Genel konuşma açıkça Putin’in palavralarından ibaretti” diyerek, Ukrayna savaşına diplomatik bir tahlil aramaya devam edeceklerini söyledi.

Keegan, “Ukrayna yahut öteki ülkeler üzerinden ya da direkt devam edecek görüşmeler her vakit olacak, bu yüzden sükuneti teşvik etmeye ve mümkün olan yerlerde bu görüşmeleri yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Putin, konuşmasında Batı’yı Rusya’ya “nükleer şantaj” yapmakla suçlayarak, Rusya’nın karşılık verecek çok silahı olduğunu ve blöf yapmadığını söylemişti.

ON BİNLERİ MEVTE GÖNDERDİ

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, Rusya’nın ilan ettiği askeri seferberliğe ait “Putin ‘istilasının başarısız olduğunu’ kabul etti” sözünde bulundu. 

Wallace yaptığı açıklamada, “Putin ve Şoygu, on binlerce vatandaşını donanımsız bir formda vefata gönderdi” dedi. 

Wallace, “Ukrayna’nın bu savaşı kazandığı, memleketler arası toplumun birleştiği ve Rusya’nın global bir parya haline geldiği gerçeğini hiçbir tehdit ve propaganda gizleyemez” kelamlarını tabirine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir