İBB Şehir Tiyatroları repertuvarını açıkladı

İBB Kent Tiyatroları, yeni dönem repertuvarını, Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde düzenlediği bir toplantıyla basın mensupları ve kültür-sanat topluluğuyla paylaştı. İBB Kent Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Ayşegül İşsever, yeni dönem oyunlarını Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde düzenlenen basın toplantısında açıkladı.

Toplantıya; İBB Kültür Daire Başkanlığı Koordinatörü Figen Ayhan Karakelle, Kent Tiyatroları Müdürü Ceyhun Ünlü, Müdür Yardımcıları Oytun Askeroğlu, Mehmet Karaosmanoğlu, Genel Sanat Yönetmeni Yardımcıları Can Başak, Emrah Özertem, CRR Genel Sanat Yönetmeni Murat Cem Orhan ve birçok sanatçı katıldı.

İBB Kent Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Ayşegül İşsever, şunları söyledi:

“OYUNLARIMIZI SEYİRCİMİZLE BULUŞTURACAĞIMIZ İÇİN BÜYÜK BİR MEMNUNLUK VE HEYECAN İÇİNDEYİZ: İstanbul Kent Tiyatroları, kuruluşundan bu yana, 108 yıldır, sanatı ve sanatçıyı destekleyen, İstanbul’un kültür sanat ve tiyatro sahnesinde öncü rolünü benimseyen bir anlayışla hareket etmektedir. İstanbul’un her bölgesinde seyirciyi tiyatronun seçkin örnekleriyle buluşturmayı hedeflemektedir. Tiyatronun klasikleri, büyük yapımlar ve müzikallerin yanı sıra, yeni ve çağdaş metinleri de seyirciyle buluşturmaktadır. Bu yıl repertuvarımızı tekrar bu doğrultuda hazırladık ve yeni oyunlarımızı seyircimizle buluşturacağımız için büyük bir memnunluk ve heyecan içindeyiz.

İSTANBUL KLASİKLERLE BULUŞUYOR: Önümüzdeki dönemin ana temasını, “İstanbul Klasiklerle Buluşuyor” olarak belirledik. Yerli ve yabancı klasikleri seyircimizle buluştururken, yeni muharrirler ve oyunları da repertuvarımıza dahil ediyoruz. İstanbul Kent Tiyatroları’nın bugüne kadarki repertuvarına baktığımızda, bugün klasikleşmiş birçok müellifin birinci oyunlarının Kent Tiyatrosu’nda seyirciyle buluştuğunu görürüz. Bugün de bu misyonumuzu titizlikle sürdürüyoruz. Bir manada geleceğin klasikleşecek yapıtlarına yer vermek istiyoruz. Türk ve Dünya edebiyatının klasikleri, yeni dönemde İstanbul Kent Tiyatroları sahnelerinde seyircimizle buluşacak.

GENÇLERİ SAHNELERİMİZE BEKLİYORUZ: İstanbul büyük bir metropol. Nüfusunun kıymetli bir kısmını de gençler oluşturuyor. Tıpkı vakitte bir üniversite kenti olan İstanbul, 70’in üzerinde özel ve kamu üniversitesiyle Türkiye’nin farklı bölgelerinden gelen gençleri de tiyatroyla buluşturuyor. Bu buluşmanın birinci akla gelen adresi de İstanbul Kent Tiyatroları oyunları. Bu yıl, Harbiye Açık Hava Tiyatrosu’nda gerçekleştirdiğimiz Yaz Oyunları’nın 75. Yılını kutlarken, 35.000’e yaklaşan seyirci sayımızın çoğunluğunu gençler oluşturuyordu. İstanbullu gençlerin oyunlarımıza ilgisi bizi ziyadesiyle mutlu etti. İstanbul’un genç nüfusunun yoğunluğu ve tiyatroya ilgisi, bu dönem repertuvarımızı belirlerken daima aklımızdaydı. Klasikleri seçerken, gençleri de düşündük. Yeni dönemde ve sonrasında da gençlerimizin birbirinden bedelli klasik yapıtları seyretmesini istiyoruz. Bu yapıtlarla tanışmanın onlara farklı bakış açıları kazandıracağını biliyoruz ve sanatın ışığının onlara sağlayacağı yararın çok değerli olduğunu düşünüyoruz.

2022-2024 REPERTUVARINI AÇIKLIYORUZ: Unsur olarak planlı çalışmayı benimsemiş bir takım olarak, İstanbul Kent Tiyatroları’nın orta ve uzun vadeli programını açıklamak istedik. Kentin Tiyatrosu olarak belirlediğimiz misyonumuzu, ulusal ve milletlerarası alanda yapacağımız iş birlikleri, şenlikler ve sanatsal çalışmalarla geleceğe taşıyacağız. 16 milyonluk bir kentin tiyatrosu olarak, gelecekte kurumsal yapılanmamızın ana ögelerini belirleyerek, stratejik planlar yaparak, kurumsal ve şahsî düzlemde paydaşlarımızla çok sayıda görüşmeler yaparak, sağlıklı bir yapılanma için de çalışıyoruz.

İSTANBUL İÇİ TURNELERE DEVAM: Şehir Tiyatrosu olarak, geçtiğimiz dönem kendi sahnelerimizdeki gösterimlerin yanı sıra, İstanbul’un birçok farklı bölgesine kent içi turneler gerçekleştirdik. “Şehrin Tiyatrosu İstanbul’un Her Noktasında” temasıyla başlattığımız, 14 ilçede gerçekleştirdiğimiz bu turnelerde 15 bin İstanbullu tiyatrosever ile buluştuk. İstanbul içi turnelerimize yeni dönemde da devam edeceğiz. İstanbul Kent Tiyatrosu’nun tiyatroyu kentin her noktasına götürme misyonunun bir devamı olarak, bu geleneği kent içi turnelerle, kentin merkeze uzak noktalarına götürdüğümüz oyunlarımızla yaşatacağız. Bilhassa bir turne repertuvarı belirlerken yetişkin, genç ve çocuk seyircilerimizi hesaba katarak hareket ediyoruz. İstanbul ve İstanbullu ile yıllardır kucaklaşan ve buluşan İstanbul Kent Tiyatroları, oyuncu takımı, birikimi ve nitelikli işleriyle İstanbul’un her yerinde olmayı sürdürecek. İç turnelerin yanı sıra, yurt dışındaki tiyatrolarla da bağlantılarımızı arttırıyoruz. Memleketler arası iş birlikleri ve çok lisanlı tiyatro oyunları için gerekli görüşmelere başladık. Gelen teklifleri de kıymetlendiriyoruz ve milletlerarası alanda uzun vadeli iş birlikleri yapmak için çalışıyoruz. Şu anda Belgrad Drama Tiyatrosu, Yugoslav Drama Tiyatrosu, Yunanistan’dan Pire Kent Tiyatrosu ve Bosna’yla görüşmelerimiz devam ediyor, yurtdışına da açılan çalışmalar ve faaliyetlerde bulunmak için eforlarımız var. Bu görüşmeler ilerledikçe ve katılaştıkça sizlerle paylaşacağız. Ayrıyeten geçtiğimiz yıllarda olduğu üzere, bu dönem da Nilüfer Belediyesi Kent Tiyatrosu, Eskişehir Kent Tiyatroları, Bakırköy Belediye Tiyatrosu ve Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’yla da dönüşümlü olarak oyun alışverişlerinde bulunup seyircimizin farklı oyunlarla da müsabakalarını sağlamak istiyoruz. Bilhassa son iki yıldır pandemi şartları içinde tüm sanat kurumları üzere biz de sıkıntı bir periyodun içinden geçtik. Sanatkarlarla birlikte seyircimiz de pandemi devrinde sıkıntı bir imtihan verdi. Artık makus günleri geride bırakmanın, umudumuzu eksiltmeden, yüzümüzde tebessümle geleceği birlikte inşa etmenin vakti. Yeni dönem hepimize hoşluklar getirsin. 2022-2023 tiyatro döneminin tüm Kent Tiyatrosu ailesi için ve tiyatroya gönül vermiş tüm meslektaşlarım için bol alkışlı, sağlıklı, huzurla geçireceğimiz keyifli bir dönem olmasını dilerim”

Ayşegül İşsever’in akabinde kelam alan Kent Tiyatroları Müdürü Ceyhun Ünlü şunları söyledi:

ŞEHİR TİYATROSU’NUN MARKA PAHASINI YÜKSELTMEK İÇİN GAYRET SARF EDİYORUZ: Kıymetli sanat direktörümüz dönemin sanat kısmına dair hoş açıklamalar yaptı. Bizler de Kent Tiyatrosu’nun marka bedelini toplumsal sorumluluk projesi ve teknolojik yeniliklerle yükseltmek için gayret sarf ediyoruz. Uygulamamız “İstanbul Senin” aplikasyonunun içinde çok kısa vakit içinde yer alacak. Kentin farklı yerlerine yerleştireceğimiz kiosklarımızla seyircilerimizin daha kolay bilet alabilmesini sağlayacağız. Seyircilerimiz kredi kartıyla daha rahat bilet alabilecek, internetten aldıkları biletlerini basabilecekler.

SIFIR ATIĞA YÖNELİK ADIMLARIMIZ VAR: Sıfır atığa yönelik adımlarımız var. İBB Atık İdare Müdürlüğü’nün “İleri Dönüşüm Atölyesi” var. Bizler, Genel Sanat Yönetmenimiz ve tasarımcılarımız bu atölyeyi ziyaret ettik. Birkaç çocuk oyunumuzun bütün her şeyini geri dönüşüm atölyesinden dönüştürülen gereçlerle üreteceğiz. Yenilenebilir güç kaynaklarının verimli kullanımına yönelik çalışmalar yapıyoruz. Fizibilite çalışmaları yapılan sahnelerimizde çatısı uygun olanlara güneş panelleri koyacağız. Burada üretilen elektriği kullanarak Kent Tiyatrosu’nun karbon salınımını azaltmaya katkıda bulunacağız.”

Şehir Tiyatrolarının 2022-2023 repertuvarı şöyle:

“Hamlet, Tartuffe, Cadı Kazanı, Bir Halk Düşmanı, Fosforlu Cevriye, Godot Geldi…, Çingene Boksör, Gözlerimi Kaparım Görevimi Yaparım, Kuğunun Müziği, Komik Para, Oscar”

Sahnelenecek çocuk oyunları ise şöyle:

“Benim Küçük Yıldızım, Fındıkkıran, Kış Kraliçesi, Küçük Bir Aile Tatili, Bir Gece Masalı”

Tiyatroların 2023-2024 repertuvarı ise şu halde:

“Gypsy (Çingene) Müzikali, Arthur Laurents – Jule Styne – Stephen Sondheım, Meczup İbrahim, Uçurtmanın Kuyruğu, Savaş Ve Barış, Ağrı Dağı Efsanesi, Ben Medea Değilim, Sivrisinekler, Struma, Gök Kubbe”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir