Fadıl Akgündüz’e 2 bin 504 yıl hapis cezası

İstanbul Bayrampaşa’daki Caprice Gold ile Maldivler’deki Caprice Maldivler isimli gayrimenkul projelerinde, devre mülk satışı yapılan 614 kişiyi dolandırdıkları savıyla yargılanan Fadıl Akgündüz ve akrabalarının da ortalarında bulunduğu 10 sanığın yargılandığı davada karar çıktı. Fadıl Akgündüz, “Tacir yahut şirket yöneticileri ile kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılığı” hatasından 2 bin 504 yıl 2 ay mahpus cezasına ve 12 milyon 20 bin TL isimli para cezasına çarptırıldı.

Akgündüz’ün firari olan ablası Avniye Obut ve eniştesi İbrahim Obut’a birebir kabahatten 2 bin 445’er yıl 10’ar ay mahpus ve 11 milyon 740’ar bin lira isimli para cezası verildi. Tutuklu yeğeni Mehmet Salih Obut ise tıpkı hatadan 2 bin 450 yıl mahpus ve 11 milyon 760 bin lira para cezasına mahkum edildi. 6 sanığa ise beraat kararı verildi. Duruşma sonrası mağdurlar verilen karardan mutlu olduklarını belirtirken, bir mağdur “Türkiye’yi tescilli dolandırıcılıktan kurtardık” dedi.

DHA’nın haberine nazaran İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuklu sanık Fadıl Akgündüz Ses ve Manzara Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Tutuklu sanık Mehmet Salih Obut ve tarafların avukatları da duruşmada hazır bulundu. Şikayetçiler ve avukatları, sanıkların cezalandırılmasını talep ettiler.

‘YASALARA UYGUN HAREKET ETTİM’

Savunmasını yapan Fadıl Akgündüz, “2015 Aralık ayında tutuklandım. Tüm sözlerimde söylediklerimin gerisindeyim. Söylediklerimin bilakis bir kanıt sunulmamıştır. Mahkeme şantiyede keşif yapılmasından sonra verilen raporda, yüzde 85 düzeyinde inşaat düzeyinin oluştuğu değerlendirilmiştir. Raporda bahsin türel ihtilaf konusu olduğu belirtilmiştir. Karaciğer hastasıyım. Tedavim aksamaktadır. Hakkımda şimdi mahkumiyet yok. Kuşku üzerine tutuklu olmam tedavimi dramatik sürece götürüyor. Ayrıyeten savunmamı da tam olarak yapamıyorum. Hatasızım. Er geç mahkemenizin suçsuzluğumu göreceğinden eminim. Şu ana kadar tüm duruşmalara katıldım. Kelam konusu şikayetçi dernek, şantiyeyi işgal etmiş durumda. Yatırımcıları götüremiyoruz. Maddelere uygun hareket ettim. Devletimizin 37 kurumundan İstanbul Bayrampaşa Projesi onaylanarak başlanmıştır. Artık o kurumlar suçlanıyor” dedi.

‘SABIKA KAYDIM PAK, BERAATİMİ İSTERİM’

Akgündüz, projeyi tamamlamak istediğini de söz ederek “Projeyi tamamlayıp yapılan yatırımları ortaya çıkarmak istiyorum. O otel işletmeye açıldığında günde bir milyon civarında gelir olacak. Bu mala çökmek isteyenler var. İflas ettirmeye çalışıyorlar. Mahkemenizin kararına hürmetim var. Bu proje Türkiye’nin gurur duyacağı bir proje. Avrupa’nın en büyük oteli olacak. Ulusal bir yatırım, İstanbul’a kazandıralım. Bu otel başarılı olduğunda ülke iktisadına katkısı olacak. Sabıka kaydım pak. Beraatimi talep ederim” diye konuştu.

‘MÜŞTEKİLERLE BİREBİR KONUMDAYIZ’

Akgündüz’ün yeğeni olan başka sanık Mehmet Salih Obut ise “Lehime olan kanıtlar toplansın. MASAK raporunda adım geçmemektedir. Keza 13 yaşındaydım o sırada. Kontrat düzenlemedim, satış yapmadım, müşterilerle bir ortada olmadım. Şikayetçiler beni tanımaz, ben de onları tanımam. Tek sebep imza yetkilisi olmamdır. İnanç duyulduğum için prosedür gereği imza yetkim olmuştur. Şirkette rastgele bir yetkim yoktur. Ailem de konutları devredip proje aldık. Biz de müştekilerle birebir pozisyondayız. Beraatimi isterim” dedi. Mahkeme başkanı, “Projenin asıl sahibini kim olduğunu, niçin yetkili olup olmadığını sormadınız” sorusuna ise Obut, “Fadıl Akgündüz’dü. Ben prosedür olarak oradaydım. Geçmişinden ötürü olamıyormuş” diye cevap verdi.

Son kelamı sorulan sanıklar, beraatlerini talep ettiler.

KARARDA REKOR CEZA ÇIKTI

Mahkeme heyeti, sanıklardan Fadıl Akgündüz’ü toplam 601 şahsa karşı “Tacir yahut şirket yöneticileri ile kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılığı” kabahatinden 2 bin 504 yıl 2 ay mahpus cezasına ve 12 milyon 20 bin TL isimli para cezasına çarptırdı. Heyet, sanıklardan Mehmet Salih Obut’u tıpkı kabahatten 2 bin 450 yıl hapsine ve 11 milyon 760 bin lira para cezasına mahkum ederken, sanıklar Avniye Obut ve İbrahim Obut’a tıpkı hatadan 2 bin 445’er yıl 10’ar ay mahpus ve 11 milyon 740 bin lira isimli para cezası verdi. Para cezalarının 24 taksitte ödenmesine hükmeden heyet, Fadıl Akgündüz ve Mehmet Salih Obut’un tutukluluk halinin, Avniye Obut ve İbrahim Obut’un hükmen tutuklamaya yönelik yakalama buyruğunun devamına karar verdi. 6 sanığın ise beraatına karar verildi. Duruşma sonrası mağdurlardan biri, davanın emsal olacağını belirtirken, “Türkiye tescilli dolandırıcılıktan kurtardık” dedi.

DAVANIN GEÇMİŞİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Fadıl Akgündüz birlikte yargılanan 5 sanığa 349 müştekiye yönelik “Nitelikli dolandırıcılık” hatasından başka farklı 698 yıldan 2 bin 443 yıla kadar mahpus cezası talep ediliyor. Akgündüz, 22 Aralık 2015’de tacir yahut şirket yöneticileri ile kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılığı hatasından tutuklanmıştı. 28 Mart 2017’de çıkarıldığı mahkemede ise yeğeni Mehmet Salih Obut ile birlikte tahliyesine karar verilmişti.

27 Ocak tarihli duruşmada mütalaasını açıklayan savcı, 4 sanık için ceza 6 sanık için ise beraat talep etti. Duruşma sonunda sanıklar Mehmet Fadıl Akgündüz ve Mehmet Salih Obut’un tutuklanmalarına karar verilirken, öbür sanıklar Avniye Obut ve İbrahim Obut hakkında ise tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmasına hükmedildi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir