662. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin resmi açılış töreni yapıldı

Ata sporu olan ve geçmişten günümüze devam eden yağlı güreşlerin yapıldığı Sarayiçi Er Meydanı’nda düzenlenen resmi açılış merasiminde dev Türk bayrağı açılarak kortej yürüyüşü gerçekleştirildi. Edirne’de sabah saat 09.00 prestijiyle 662. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin startı verildi. Gün uzunluğu kıran kırana devam eden uğraşların akabinde ise akşam saatlerinde Sarayiçi Er Meydanı’nda resmi açılış merasimi gerçekleştirildi.

Türkiye’nin başpehlivanının belirlendiği Edirne Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri, coşkulu halde başladı. Geçtiğimiz yıl 2 bin 475 pehlivanın kayıt yaptırdığı ve rekor iştirakle gerçekleştirilen güreşlerin bu yıl 662’ncisi düzenleniyor. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne bu yıl ise 14 uzunlukta 53’ü başpehlivanlık olmak üzere 2 bin 141 pehlivan kayıt yaptırdı.

Düzenlenen merasime Edirne Vali Vekili Sıdkı Zehin, Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim, Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu Başkanı İbrahim Türkiş ve güreşseverler katıldı. Hürmet duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan merasimde, 2022 yılı başpehlivanı Mustafa Taş, Türk bayrağını göndere çekti.

“Yağlı güreşi yaşatacak ve gelecek nesillere aktaracağız”

Kırkpınar’ın başlangıcının Edirne’nin fethi ile birlikte bin 361 yılı tarihi kabul edilen Kırkpınar yüzlerce yıldır nesilden nesle aktarılarak günümüze ulaştığını söyleyen Vali Vekili Sıdkı Zehin, yağlı güreşin yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılmasının çok kıymetli olduğunu belirtti. Bu bahiste tüm uğraşı göstereceklerini aktaran Zehin, “İnanıyorum ki Türk’ün cüret ve asaletinin sergilendiği Türkiye başpehlivanın muhakkak olduğu Kırkpınar, ağasıyla, pehlivanıyla, altın kemeri, seyircisi, davulcusu ve cazgırıyla inşallah yüzlerce yıl devam edecektir” dedi.

“Bu göz bebeğini daima birlikte korumak zorundayız”

662. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin açılışını büyük bir keyif ve memnunlukla yaptıklarını söyleyen Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu Başkanı İbrahim Türkiş ise Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin Türk yağlı güreşleri kadar UNESCO tarihi mirasının da bir gözbebeği olduğunu ve bu gözbebeğini daima birlikte korumak zorunda olduklarını söz etti.

“Gelecek sene Kırkpınar’da puanlama olmayacak”

Tarihi Kırkpınar yağlı güreşlerinin bu sene artık son sefer bu formatı ile seyircilerin karşısına çıkacağını söyleyen Türkiş, “Önümüzdeki yıldan itibaren seyircilerimiz çok daha heyecanlı, çekişmeli ve gerçek manasına uygun bir Kırkpınar görecekler. Bu sayıların azalması sonrası gelecek sene yapılacak yeni formattaki birinci Kırkpınar’da başpehlivanlık güreşlerimiz puanlama olmadan yapılacak. Tarihi mirasına uygun halde gelecek sene yapacağız. Önümüzdeki yıllar Kırkpınar Güreşlerini yalnızca başpehlivanlıkta değil başka güreşlerde de bunu yapar hale getiririz bu onur da bizlere yeter” tabirlerine yer verdi.

662. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin iyi olmasını dileyen Ağa Seyfettin Selim de pehlivanların bu dualı çayırda yiğitçe ve delikanlıca güreşeceğine inandıklarını aktardı.

Konuşmaların akabinde Er Meydanı’nda hazır bulunan pehlivanlar, hakemler, cazgırlar ve davul zurna takımının yer aldığı kortej, bando eşliğinde Er Meydanı’nı dolaştı. Kırkpınar’ın olmazsa olmaz ögelerinden olan ve ritimleriyle güreşe heyecan katan davul-zurna takımı, protokol tribünü önünde kısa bir şov yaptı.
İlk gün minik pehlivanların güreş tutması ile başlayan karşılaşmalar hafta sonu öteki uzunluklardan güreşçilerin uğraşı ile devam edecek. 662. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri 9 Temmuz Pazar günü gerçekleştirilecek başpehlivanlık final güreşiyle sona erecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir